Przejdź do treści
Strona główna » Rozejście kresy białej — co to, jak leczyć?

Rozejście kresy białej — co to, jak leczyć?

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest kresa biała i jakie są przyczyny jej rozejścia?
  • Jakie są skutki uboczne tej dolegliwości?
  • Jak ją leczyć?

Rozejście mięśnia prostego brzucha jest jedną z dolegliwości, które najczęściej występują po ciąży. Pojawia się z powodu patologii genetycznych albo niedostatecznie elastycznych i silnych mięśni. Niestety wiele kobiet wciąż nie wie, jak poradzić sobie z tego typu problemem, kogo spytać o radę, a także czy aktywność fizyczna jest wtedy wskazana.

Dlatego w artykule pokrótce przedstawimy przyczyny oraz możliwe sposoby walki z tą dolegliwością. Zaczniemy od tego, czym jest kresa biała i jaką funkcję pełni w naszym organizmie.

Spis treści:

  • Czym jest kresa biała?
  • Przyczyny rozejścia kresy białej
  • Skutki rozejścia kresy białej
  • Jak leczyć rozejście kresy białej?
Rozejście kresy białej

Czym jest kresa biała?

Kresa biała to pasmo zbudowane z tkanki łącznej, które leży pośrodku mięśni prostych brzucha. Rozciąga się od wyrostka mieczykowatego aż do spojenia łonowego, dzięki czemu obejmuje i łączy cały mięsień. Jej główną funkcją jest stabilizacja.

Przyczyny rozejścia kresy białej

Do najczęstszych przyczyn rozejścia kresy białej zaliczamy niewątpliwie ciążę. Ponadto (z powodu nadmiernego rozciągnięcia mięśni brzucha) w tym okresie dochodzi również do nienaturalnego poszerzenia się kresy białej. Dlatego gdy tkanka mięśniowa nie jest elastyczna, może dojść do przerwania tej struktury bądź jej uszkodzenia.

Ważne jest, aby cały czas dbać o kondycję brzucha, ale sama siła nie wystarczy. Tak naprawdę kluczem do sukcesu jest elastyczność.

Osoby wysportowane, które dbają o swoje ciało, mają silne mięśnie brzucha, a mimo to również niejednokrotnie zmagają się z tym problemem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że ich mięśnie nie są wystarczająco elastyczne.

Oczywiście sama ciąża nie zawsze jest przyczyną uszkodzenia kresy białej. Na tę dolegliwość składa się więcej czynników. Ważne są: masa dziecka, czy jest to ciąża bliźniacza, a nawet przerwa pomiędzy kolejnymi porodami. Ponadto przyczyną takiej patologii może być również otyłość bądź czynniki genetyczne.

Jednakże uszkodzona kresa biała nie jest wyłącznie przypadłością kobiet. Warto podkreślić, że panowie również mogą zmagać się z tego typu problemem. U mężczyzn jego najczęstszymi przyczynami są otyłość, brak aktywności fizycznej oraz bierny tryb życia.

Skutki rozejścia kresy białej

Rozejście mięśni brzucha niesie ze sobą różne powikłania. Jednym z nich jest przepuklina kresy białej, czyli uwidocznienie się fragmentu powłok brzusznych poprzez otwór, który powstaje pomiędzy mięśniami brzucha. Przepuklina może się pojawić w sytuacji, gdy w jamie brzusznej doszło do nadmiernie podwyższonego ciśnienia.

Ponadto warto dodać, że rozejście kresy białej to nie tylko kłopot wizualny (np. uwidocznienie się przepukliny kresy białej), ale również problemy funkcjonalne. Chodzi tutaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała, biomechanikę kręgosłupa, a nawet prawidłowe oddychanie. Ponadto zmagając się z tego typu zaburzeniem, dochodzi również do osłabienia struktur kręgosłupa, co wzmaga dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Rozejście kresy białej co to jest

Jak leczyć rozejście kresy białej?

Nie bagatelizuj problemu i udaj się na diagnostykę w celu dokładnej diagnozy. Ponadto skorzystaj również pomocy fizjoterapeuty, który pomoże ci dobrać odpowiednią terapię oraz ćwiczenia.

Warto skupić się przede wszystkim na:

  • ćwiczeniach oddechowych (aby dobrać najbardziej optymalny tor oddechowy),
  • ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających (aby przywrócić mięśnie proste brzucha do stanu pierwotnego),
  • ćwiczeniach mięśni dna miednicy (ze względu na bliskie powiązanie tych struktur).

Więcej o ćwiczeniu mięśni dna miedniczy przeczytasz w naszym artykule:

Mięśnie dna miednicy co warto o nich wiedzieć

Jeśli chodzi o aktywację mięśni brzucha, istnieje kilka wskazówek, do których warto się zastosować.
Po pierwsze — nie wykonuj klasycznych, najbardziej popularnych brzuszków, gdyż dodatkowo pogłębiają patologię.

Po drugie — wszystkie ćwiczenia nakierowane na rozciąganie również nie są wskazane ze względu na to, że struktura już jest osłabiona, więc dodatkowy stretching tylko pogłębi problem. Po trzecie — z planu treningowego wyklucz też skręty boczne i skośne, ponieważ mięśnie połączone są poprzez wspólne miejsca przyczepu, więc takimi ćwiczeniami zaangażujesz do pracy również mięsień prosty brzucha. Oblicz BMI teraz!

Jednymi z najważniejszych mięśni, na których musisz się skupić, są mięsień poprzeczny brzucha oraz mięśnie dna miednicy (bardzo często pomijane). Tak więc na początku najbezpieczniej będzie, jeśli rozpoczniesz od wzmocnienia tych struktur. Dopiero gdy poczujesz, że kontrolujesz swoje ciało i potrafisz ustabilizować core, przejdź do ćwiczeń bardziej angażujących inne partie mięśni.
W ten sposób zaczniesz skutecznie przeciwdziałać rozejściu kresy białej.

Bibliografia:

  • D.Wojsz „Rozejście się kresy białej” 2018
  • J. SZewczyk „Rozejście się mięśnia prostego brzucham kresy białej, przepuklina. Czy da się to naprawić?” 2021
  • E. Smoleń „Mięsień prosty brzucha – rozejście się mięśnia prostego brzucha” Medicover, 2021