Przejdź do treści
Strona główna » Mięśnie dna miednicy — co warto o nich wiedzieć?

Mięśnie dna miednicy — co warto o nich wiedzieć?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym są, z czego się składają i jakie funkcje pełnią mięśnie dna miednicy?
  • Jak leczyć problemy związane z tą partią mięśni?
  • Czy przeciętny człowiek wie o nich wystarczająco dużo?

W ludzkim organizmie istnieje wiele narządów, które systematycznie kontrolujemy i dbamy o ich kondycję. Część z nas robi to w celach prewencyjnych, ale zdecydowana większość decyduje się na terapię dopiero w momencie wystąpienia dolegliwości bólowych.

Ponadto z badań wynika, że najczęściej kontrolujemy te narządy, których jesteśmy najbardziej świadomi. Mogą to być narządy wewnętrzne (np. serce, wątroba, nerki, żołądek), ale także aparat ruchu, który nierzadko jest źródłem złego samopoczucia.

Natomiast jednym z elementów niezwykle ważnych dla organizmu (zarówno męskiego, jak i kobiecego) są mięśnie dna miednicy (znane również jako mięśnie Kegla). Spełniają niezwykle istotną funkcję — w szczególności u kobiet — a mimo to często bagatelizujemy ich stan i kondycję.

Spis treści:

  • Czym są mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)?
  • Leczenie problemów z mięśniami dna miednicy
  • Co kobiety wiedzą o mięśniach dna miednicy?
  • Zobacz na – Dieta online

Czym są mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)?

Mięśnie dna miednicy stanowią splot kilku mięśni poprzecznie prążkowanych, które pełnią tę samą funkcję. Składają się w 70% z włókien wolnokurczliwych (które wolniej się męczą oraz potrzebują więcej czasu na rozluźnienie) i w 30% z szybkokurczliwych. Wchodzą w skład stabilizatorów ciała (obok przepony i mięśni brzucha).

Mięśnie dna miednicy są również pewną ochroną i wsparciem dla takich organów, jak: trzewia, pęcherz moczowy, macica oraz odbytnica. Co więcej, kontrolują potrzeby fizjologiczne oraz biorą czynny udział przy porodzie.

W skład mięśni dna miednicy wchodzi:

  • mięsień dźwigacz odbytu,
  • mięsień guziczny,
  • mięsień kulszowo-jamisty,
  • mięsień zwieracz zewnętrzny odbytu,
  • mięsień zwieracz cewki moczowej,
  • mięsień poprzeczny głęboki krocza,
  • mięsień poprzeczny powierzchowny krocza,
  • mięsień opuszkowo-gąbczasty.

U kogoś, kto cechuje się słabymi mięśniami dna miednicy, często dochodzi do problemów z nietrzymaniem moczu, a także obniżenia się czy nawet wypadania narządów wewnętrznych.
Warto wspomnieć, że problemy te nie dotyczą tylko kobiet. Mężczyźni również się z nimi zmagają. Typowymi objawami u panów też jest nietrzymanie moczu, a także zaburzenie erekcji.
Angażowanie mięśni dna miednicy do pracy z pewnością poprawi ich ukrwienie, wpłynie na elastyczność oraz wzmocni ich aktywne napinanie.

Mięśnie dna miednicy

Leczenie problemów z mięśniami dna miednicy

Gdy zauważymy niepokojące nas objawy, warto udać się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i w razie potrzeby wdroży odpowiednią terapię. Nie należy z tym zwlekać, bo z czasem dolegliwości narastają — pogarszają stan zdrowia i wydłużają leczenie.

Jedną ze skutecznych metod leczenia (zarówno w formie prewencji, jak i właściwej terapii) jest kinezyterapia, która pomaga świadomie napinać odpowiednie mięśnie w celu ich wzmocnienia. Istnieją różne ćwiczenia mięśni Kegla, które pozwalają aktywnie nimi pracować.

Warta uwagi jest również:

  • elektrostymulacja (poprzez impuls elektryczny aktywuje włókna mięśniowe),
  • laseroterapia (wykorzystuje wiązkę lasera skierowaną na mięśnie),
  • magnetoterapia (uzyskuje pozytywny efekt za pomocą pola magnetycznego).

Wszystkie wymienione metody imitują działanie czynnych ćwiczeń, które mają na celu wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Co kobiety wiedzą o mięśniach dna miednicy?

Kilka lat temu przeprowadzono badanie, które miało sprawdzić stan wiedzy kobiet na temat mięśni dna miednicy. Przystąpiło do niego 726 kobiet, całość przybrała formę kwestionariusza ankietowego.
Z badania wynika, że ponad połowa uczestniczek wiedziała, gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy oraz jakie są ich funkcję. Jednak tylko niecała połowa ankietowanych choć raz w życiu spróbowała ćwiczyć mięśnie Kegla.

BMI – Dowiedz się co to jest! Do czego służy! Skorzystaj z Kalkulatora BMI od Just be FIT

Wynika z tego, że kobiety mają świadomość swojego ciała, ale nie wykazują większej uwagi oraz chęci wzmocnienia tej struktury. Dlatego zachęcamy zarówno wszystkie kobiety, jak i mężczyzn, do zagłębienia się w tak powszechny problem, jakim jest niewydolność mięśni dna miednicy.

Bibliografia:

D. Kocur ” Wiedza kobiet na temat mięśni dna miednicy” Seksuologia Polska, T.14, 2016
J. Bałdyga „Mięśnie dna miednicy – anatomia i trening” 2021
Opara J., Socha T., Poświata A., Ćwiczenia mięśni dna miednicy najlepszym sposobem prewencji w wysiłkowym